Standard & Poor’s İngiltere’nin notunu düşürdü

  • 13 Haziran 2015
  • 529 kez görüntülendi.
Standard & Poor’s İngiltere’nin notunu düşürdü

Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada İngiltere’nin AB üyeliğini referanduma götürmeyi planlamasının ülke ekonomisinin büyümesi görünümüm için risk teşkil ettiği vurgulandı.

S&P açıklamasında İngiltere’nin AB üyeliğini referanduma götürmek istemesinin endişe yarattığını vurgulayarak, “İngiltere’nin AB’den olası ayrılığı ülkenin çifte açığını (cari açık ve bütçe açığı) ve özel sektörün kısa vadeli dış borcunu nasıl finanse edeceği konusunda soru işaretleri yaratıyor” ifadesini kullanıldı.

S&P, AB üyeliğinin referanduma sunulması konusunda siyasi bir uzlaşıya varılmamasının ülkenin ekonomik geleceğini etkileyebileceğini belirtti.

S&P’nin kredi notunun görünümüne ilişkin kararının ardından İngiltere Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Bunun ekonomik iyileşmenin tehdit edecek şekilde riskin yükseldiği bir zaman olduğunu ilk söyleyen biziz. Bu yüzden ekonomik güvenliğimiz için planımız çerçevesinde çalışmaya devam etmeliyiz. Bu planın merkezinde ise Britanya halkına 40 yıllık AB üyelikleri boyunca ilk söz hakkını vererek, AB ile Britanya arasındaki ilişkinin belirsizliğin çözüme kavuşturmak var” değerlendirmesinde bulundu.

İngiltere Başbakanı David Cameron geçtiğimiz ay yapılan genel seçimin öncesinde iktidara gelmesi halinde İngiltere’nin AB üyeliğinin 2017 yılında referanduma sunulacağını belirtmişti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ