Tableti Nasıl Seçmeli?

  • 03 Nisan 2015
  • 1.165 kez görüntülendi.
Tableti Nasıl Seçmeli?

131022153616-microsoft-surface-2-tablet-horizontal-gallery

Tableti Nasıl Seçmeli?

Mobil özelliği, pek çok bileşeni bir arada bulundurması nedeniyle, tabletler günümüzde oldukça popüler. Peki iyi bir tablet nasıl olmalı? Ya da tablet alırken nelere dikkat edilmeli? Soruyu şu şekilde sormakta mümkün.100 liralık bir tabletle 1000 liralık bir tabletin farkı ne? Tablet seçerken hangi özellikler önemli?

EKRAN

Bir tablette en önemli bileşen ekran. Zira ekranı sadece film izleme ya da facebook için kullanmıyoruz. Yazı yazma, kaydırma, yakınlaştırma yapma, sayfalar arasında gezinti gibi pek çok işlev için kullanıyoruz. Bu sebeple tablet tercih ederken ilk bakılması gereken detay ekran. Çünkü kötü bir ekran ile iyi bir ekran arasındaki fark son derece önemli. FULLHD tabletler, 10 veya 12 inç ekrana sahip olan tabletlerde bile son derece iyi bir netlik sunuyor. Eğer bir cihaza yüksek miktar ödüyorsanız ekran sorunu yaşamayacaksınız demektir. İyi bir ekran sadece çözünürlüğün yüksekliğine bağlı değil. Konstrat oranı ve renk doğruluğu önemli bir faktör.300 kandela parlaklığın üzerine çıkamayan bir ekran gün ışığında daha zor okunur. Ucuz tabletlerde bu sorun oldukça sık görünür. Konstat oranı en açık ve en koyu tonlar arasında farkı ifade eder. Bu değer ne kadar yüksek olursa ekrandaki görüntülerin canlılığı artar. Konstat oranı düşük cihazlarda ekran cansız ve gridir. Günümüzde IPS panellerin büyük bir kısmı 700:1 ve 1300:1 konstat oranı sağlayabiliyor. AMOLED ekranlar mükemmel konstat oranı sunuyor. Bu ekranlarda her piksel kendi ışık kaynağını içeriyor ve siyah görüntülemek için tamamen kapanıyor. AMOLED ekranların dezavantajı ise en yüksek parlaklıkta bile IPS ekranlar kadar parlak olmamaları.

TABLET PERFORMANSLARI

Tabletlerde kullanılan üç farklı işletim sistemi ve iki farklı donanımsal mimari var. Windows tabanlı tabletler, İOS ve Android tabanlı tabletlere göre donanımsal açıdan zayıf. Ancak uygun aksesuar ve yazılım seçtiğinizde oldukça kullanışlı. Nihayetinde Windows çok köklü bir platform. Android 4.2 den eski sürümlerden uzak durmak gerekiyor. Windows 8 ve 8.1 iyi. Ancak Windows RT için aynı şeyi söylemek pek mümkün değil. Markası duyulmamış tabletlerin Android sürümlerinin güncellemesi olmayabiliyor. Bu da aynı sürümde kalmanız demek.

PİL ÖMRÜ ÖNEMLİ

Mobil cihazlarda pil ömrü önemli. Zira kimse tabletini günde birkaç kez şarja takmak istemez. Günümüzdeki tabletler bu konuda oldukça başarılı.10 hatta 17 saate kadar pil ömrüne sahip tabletler mevcut. Bu süre video oynatma, oyun oynama ya da film seyretmeye göre değişiyor. Eğer oyun düşkünüyseniz tabletinizi sık olarak şarj etmeniz gerekiyor. Çünkü oyunlar tabletin sınırlarını sonuna kadar zorluyor. Tablet satın alırken microSD kart girişli olmasına dikkat etmek gerekiyor. Birçok tablette GPS uydu alıcısı yok. Zaten 10 inç ekranlı büyük cihazlarda bu özellik pek elverişli değil.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ