THK’dan ilk yerli yolcu uçağı

  • 23 Mart 2015
  • 526 kez görüntülendi.
THK’dan ilk yerli yolcu uçağı

thk

Türk Hava Kurumu (THK) Uçak İmalat A.Ş. Genel Müdürü Aydoğan Koç, BTSO Uzay Havacılık Savunma Sanayi Kümelenmesi (UHS) üyeleri ile bir araya geldi.

TÜRK KUŞU SAATTE 350 KM HIZA ULAŞTI

BTSO’nun Altıparmak Temsilcilik Binası’nda gerçekleştirilen toplantıda katılımcılara THK tarafından üretilen “Türk Kuşu” uçağı hakkında bilgi veren Koç, uçağın sınıfının en hızlı ve güvenilir hava aracı olduğunu belirtti.

Türk Kuşu’nun saatte 350 kilometrelik hıza ulaştığını ve 150-200 metrelik pistlerde de iniş-kalkış yapabildiğini ifade eden Koç, uçağın 250 kilometrelik mesafeyi ortalama 13 litre benzinle kat ettiğini belirtti.

Aydoğan Koç, Milli Yolcu Uçağı Projesi’nin Türkiye için önemli bir atılım olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“EN KISA SÜREDE İLK YOLCU UÇAĞINI ÜRETECEĞİZ”

“Türk milli yolcu uçağı mutlaka üretilmeli. Milli yolcu uçağı ile ilgili çalışmalarımız sürüyor. Bu konuda iş adamlarımızla da görüşmeler yapıyoruz. En kısa süre içinde Türkiye’nin ilk yolcu uçağını üretmeyi hedefliyoruz. Bursa firmaları otomotiv ve makine sanayisinde önemli bir güce sahip. Bursa iş dünyasının teknolojisi ve gücü, uçak üretebilecek düzeyde. Bursa’nın uçak üretebilecek potansiyeli var. Burada bu heyecanı gördük. Kullanılan metaller ve kompozitler otomotiv sektörü ile neredeyse aynı. İlk yerli yolcu uçağımızı üretmenin zamanı geldi. Uçak satın almak yerine, bu parayı ülkemizde tutabiliriz. Her türlü imkanımız var.”


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ