Tofaş ve Çoşkunöz’de de üretim durdu

  • 16 Mayıs 2015
  • 810 kez görüntülendi.
Tofaş ve Çoşkunöz’de de üretim durdu

Bursa’daki Renault fabrikasında başlayan grev diğer fabrikalara da yayılıdı. Oyak Renault’ta dün gece vardiyasında başlayan iş bırakma eylemi diğer otomotiv devi Tofaş ve Bursa’daki önemli fabrikalardan Çoşkunöz de sıçradı. Üç fabrikada yaklaşık 10 bin işçi iş bıraktı.

TOFAŞ’TAN RENAULT’A DESTEK EYLEMİ

Dün akşam saatlerinde vardiyadan çıkan TOFAŞ işçileri servislere binmeyerek Renault işçilerine destek eylemi gerçekleştirirken, yeni vardiyaya başlayan işçiler de çalışmadı.

Türk Metal 3 Nolu Şube Başkanı Zafer Öztürk, TOFAŞ’taki bazı birimlerde işçilerin eyleme gitmesi sonucu bantlardan arabaların inmediğini belirtti. Öztürk, konuyla ilgili olarak şu anda fazla açıklama yapamayacağını söyledi.

İŞÇİLER EK SÖZLEŞME İSTİYOR

5 bin işçinin çalıştığı Tofaş fabrikası işçileri de dünden beri eylem yapan Oyak Renault’taki arkadaşları gibi işverenin ek sözleşme yapmasını istiyor. Eyleme geçen işçilerin fabrika önündeki bekleyişi devam ediyor.

OYAK RENAULT’TA EYLEME DEVAM KARARI

14 Mayıs Perşembe gece yarısından beri üretimin durduğu Oyak Renault fabrikası önünde ve fabrika bahçesinde işçilerin bekleyişi de devam ediyor. Fabrika dışında bekleyen iki vardiya ve içindeki bir vardiya işçilerinden oluşan 6 kişilik işçi temsilcisi fabrikaya girerek, Çalışma Bakanlığı müfettişleriyle görüştü. 45 dakika süren görüşmeden sonra çıkan işçiler, eyleme devam edeceklerini açıkladılar.

“TAZMİNATSIZ İŞİNİZE SON VERİRİZ”

Çalışma Bakanlığı müfettişlerinin kendilerine yaptıklarının kanunsuz olduğunu ve bu yüzden tazminatsız işlerine son verilebileceğini söylediğini kaydeden işçiler, eylemlerini sürdüren arkadaşlarına, ‘Çalışmak isteyen var mı?’ diye sordular. İşçilerin eyleme devam edeceklerini söylemeleri üzerine, temsilciler slogan atılmamasını, araya provokatörlerin girmesine izin verilmemesini ve sessizce eyleme devam etmelerini istediler.

RENAULT İŞÇİLERİ TALEPLERİNİ İLETTİ

Bursa’daki Renault fabrikasında üretimi durduran işçiler, Metal Sanayicileri Sendikası (MESS)’e bir dizi talep iletti.

Cuma geceyarısından bu yana fabrikada üretim yapmayan işçiler, fabrika içinde ve dışında gruplar halinde bekleyerek Türk Metal Sendikası’nın MESS’le imzaladığı toplu grup sözleşmesinin Bosch fabrikasında imzalanan ve işçilere daha yüksek zam veren sözleşme baz alınarak yenilenmesini istiyor.

İŞTE İŞÇİLERİN ÜÇ TALEBİ

– Bosch işçileri için imzalanan sözleşme baz alınarak ücretlerde iyileştirme yapılması

– Eylemler nedeniyle işten kimsenin çıkarılmayacağının garanti edilmesi

– Türk Metal Sendikası’na geri dönüşe kimsenin zorlanmaması.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ