Toplumdaki Oyuncu: İnsan

Nil Özdurdu

Yazarın şu ana kadar yazılmış 9 makalesi bulunuyor.
  • 22 Ocak 2016
  • 961 kez görüntülendi.

images-1

İnsanın biyolojik yönünün yanı sıra var olan sosyal yapısı alanımız gereği bizi daha fazla alakadar etmekte.Sosyal yapısı dolayısıyla insan sadece bir yere değil birçok yere ait.Bir ailede fert,bir toplulukta üye,bir iş yerinde patron veya çalışan…Bu saydıklarımızın ise kendi alanında getirdiği sorumluluklar var.

Toplumun bir üyesi olmaya doğduğumuz ailede başlarız.Daha sonra bunu kurduğumuz arkadaşlık ortamında,okulda,yetişkinlik dönemimizde,iş hayatımızda çeşitli roller ve sorumluluklar üstlenerek devam ettiririz.Doğumumuzdan ölümümüze kadar geçen bu süreç insan için kaçınılmazdır.Toplumsallaşma bu sorumluluk ve roller çerçevesinde gerçekleşir ve kişiliğimizi kazanmamızda ana etkendir.Eğer başarılı bir toplumsallaşma gerçekleşir ise özgüven gelişir,karakter oturur.

İçinde bulunduğumuz grubun yapısına göre toplumsal ilişkiler değişiklik gösterir.Bu gruplarda sahip olduğumuz konumun sorumluluklarını layıkı ile yerine getirmeyi başarabilirsek saygınlığımız da artacaktır.Zaten herkesten de konumuna göre davranması beklenir.Eğer birey konumuna aykırı roller sergilerse problemler yaşanması kaçınılmaz olacaktır.Belki de günümüz problemlerinden bir tanesi de budur.İnsanlar arasındaki anlaşamama durumu burdan kaynaklıdır belki de.Herkes sahip olduğu rolün getirdiği düşünce yapısına göre düşünüp empatiyi bir kenara bırakınca anlaşmazlık kaçınılmaz oluyor. Tabii ki her rolün getirdiği düşünce yapısı ve sorumlulukla hareket etmek en doğrusu ama kendi içinde! İşte rol,konuma uygun değilse de ortaya “rol çatışması” çıkıyor.Bu da ayrı problemler meydana getiriyor.Rol çatışmasında birey nerde nasıl davranması gerektiği konusunda sıkıntı yaşıyor. Bu sıkıntı,sıkıntıyı doğuruyor.Toplum tarafından hiç de hoş karşılanmayan durumlardan bir tanesi de budur.Bilirsiniz toplumlarda belli başlı neredeyse herkes tarafından kabul gören davranışlar vardır ve herkes birbirinden bu davranışları uygun yerde sergilemesini bekler.

İşte insan ve insanın normatif yapısı toplumda,insan hayatında ve insanın içinde bulunduğu her alanda karmaşıklık yaratabilmektedir. Zaten bu insanın doğasında olan bir şeydir ve topluma yansıması gayet tabiidir.Birey içinde bulunduğu role uygun davranış sergiler ise bu kaos ortamı,çatışmalar ve karmaşıklığın önüne geçilebilir ve herkesin sorumluluğuna uygun davranışlar göstermesi işleri rayına oturtabilir.

Nil ÖZDURDU

YAZARIN SON YAZILARI
Pre-Endüstriyel Toplumlar - 4 Ağustos 2016
Devrilmez Yeşilçam - 15 Haziran 2016
8 Mart Sadece 24 Saat - 4 Mart 2016
Toplumlarda Akrabalık - 17 Şubat 2016
Edebi Sosyoloji - 3 Şubat 2016
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ