Toplumsallaşma ve Şiddet İlişkisi

Zeynep Arı

Yazarın şu ana kadar yazılmış 21 makalesi bulunuyor.
  • 14 Haziran 2015
  • 1.226 kez görüntülendi.

26628531-aile-İçi-Şiddet-canavar-adam-dehşet-kadın-ve-çocuk,-gri-skala-vektör-ilustration-bağırır

Toplumsallaşma ve şiddet ilişkisini açıklayabilmek için öncelikle ,  toplumsallaşma (sosyalizasyon) ve şiddet  terimlerinin  anlamları üzerinde durmak gerekir. Bu ikisinin tanımı yapılmadan , aralarındaki ilişki pek kavrayıcı olmayacaktır. Sosyalizasyon ,mevcut değer ve normların  bireylere aktarılması süreci olarak tanımlanır. Sosyalizasyonun yaşı ve sınırı yoktur.İnsanın yaşamı boyunca devam eder.Bu süreç içerisinde birey ait olduğu toplum içerisinde nasıl davranacağını öğrenir. Birey toplumu ile özdeşleşir, değer ve normları da içselleştirerek o toplumun bir üyesi haline gelir. Peki şiddet nedir? Şiddet  zarar vermek ,onurunu kırmak, aşırı derecede öfke ifade eden, her türlü davranış  şekilleridir  diyebiliriz. Şiddet ; fiziksel,sözlü,cinsel,ekonomik,psikolojik türden olabilir.Şiddet olgusu her türden kişiye uygulanabilen geniş bir olgudur. Bu olgu bireylerin,  sosyalizasyon  sürecinde öğrenilerek yetişkinlikte kalıcı hale gelmeye başlar. Toplumsallaşma, bütün toplumlarda evrensel iken bunu öğretme yöntemi ve nelerin öğretileceği bir toplumdan  diğerine her kültürde farklıdır.  Bu yüzden her toplumun şiddete olan bakış açısı da farklılaşmaktadır. Şiddet olgusu,ülkelerin  gelişmişlik  düzeyinden eğitim seviyesine kadar  her aşamayı içermektedir.  Toplumların anomik  durumları da şiddeti zaman zaman körükleyebilmektedir. Ülkelerin,  güvenlik ve huzur ortamından yoksun oluşu o toplumdaki şiddet olgusunu arttırabilmektedir.  Az gelişmiş toplumlarda şiddete eğilim artmaktayken , gelişmekte ve gelişmiş toplumlarda şiddet daha farklı  türde  seyir göstermektedir. Örneğin; bir Norveç ülkesi için şiddet yok denecek kadar azdır. (Brevik olayı hariç) Avrupa ülkelerinde şiddet olgusunun gündeme pek gelmemesinin sebepleri olarak bireylerin suçu oluşturan sebeplerin neler olduğunu bilmemeleri ,suça uygun cezanın uygulanması,yasalar karşısında eşit olma hali,geleceğe güven ,bireysel korunma endişesinin olmaması ve ekonomik refah düzeyinin gelişmiş olması ,vb durumlar sayılabilir. Şiddet toplumsal bir sorundur  ve tek bir nedene  indirgenmesi bilimsel gerçekliklerle bağdaşmaz.  Sosyal öğrenme kuramlarına göre, sosyalizasyonun ilk aşamalarında çocuklar  bazı durumlarda nasıl davranacaklarını çevrelerindekileri gözlemleyerek ve taklit ederek öğrenirler.

Sosyalizasyon ile şiddet arasındaki ilk bağın temelleri ise  aile kurumunda atılır. Şiddete yatkın ailelerde büyüyen çocuklar ,ebeveynlerinin davranışlarını rol-model alarak taklit etme eğilimindedirler. Ailede şiddete tanık olan çocuk daha sonra; medya, kitle iletişim araçları , okul ve çevrede toplumsallaşma aşamasında şiddetle tanışarak bu olguya ileri ki dönemlerde başvurmaktan kaçınmayacaktır.Toplumsallaşma süreci çerçevesinde çocukluk ve yetişkinlik döneminde , gerek aile ve diğer iletişim araçları yoluyla öğrenilebilen saldırganlık davranışlarının ortaya çıkması kadar yol açtığı çatışmanın çözülmesi de önemlidir.

Sağlıklı bir ilişki , hiç çatışmanın olmadığı sorunsuz bir ilişki demek değildir. O ilişkide çıkan sorunun ne kadar sağlıklı bir biçimde çözüldüğü önemlidir. Bunun için her bireyin kendini tanıması, empati yeteneğini geliştirmesi , sorun odaklı bir anlayış ile değil, çözüm odaklı uzlaşmacı bir yol seçmesi gerekir.

Her toplumun ,aileden devlet yetkililerine kadar demokratikleştirilerek ve  hukukun üstünlüğüne  göre düzenlenmesi sağlanarak bu sorunlar aşılabilir. Böylece şiddet sorunlarının çoğunun  ortaya çıkmadan  çözülebilmesi söz konusu olabilecektir.

Zeynep ARI

Sosyolog ve Aile Danışmanı

YAZARIN SON YAZILARI
Alemin Özü - 15 Haziran 2016
Hayatın Pusulası - 10 Nisan 2016
Enaniyet Tuzağı - 9 Mart 2016
Sabır - 8 Ocak 2016
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Anonim dedi ki:

    gercekciligin ön planda oldugu guzel bi yazi..

  2. Anonim dedi ki:

    Hem gercekci hemde bilgi verici nitelikte cok guzel bir yazı olmus

BİR YORUM YAZ