TSK’dan Çanakkale Geçilmez belgeseli

  • 17 Mart 2015
  • 679 kez görüntülendi.
TSK’dan Çanakkale Geçilmez belgeseli

vergi.jpg

Genelkurmay Başkanlığınca paylaşılan fotoğraflar ve hazırlanan “Çanakkale Geçilmez” belgeseli, “bir ulusun yeniden doğuş destanı” olan Çanakkale Zaferi’nin hangi şartlarda kazanıldığını gözler önüne seriyor.

Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt (ATESE) Daire Başkanlığınca, Çanakkale Savaşı’nın az bilinen fotoğrafları ile tarihi görüntülerin bulunduğu TSK Foto Film Merkezi Komutanlığınca hazırlanan “Çanakkale Geçilmez” adlı kısa belgesel Anadolu Ajansı ile paylaşıldı. “Bir ulusun yeniden doğuş destanı” olarak nitelendirilen Çanakkale Savaşı’na ilişkin tarihi fotoğraf karelerinde askerlerin siperlerdeki görüntülerinden birliklerde yapılan teftişlere kadar birçok unsur yer aldı.

FOTOĞRAFLARDA İNGİLİZ VE ANZAK BİRLİKLER DE VAR

Fotoğraflarda düşman siperlerinden toplanıp depo edilen cephanelerin dağıtımı ile Çanakkale’de Büve zırhlısını batıran top ve kahraman topçular da bulundu. Çanakkale’de düşman uçaklarına ateş eden topların yanı sıra siperdeki Anzak ve İngiliz birlikleri de fotoğrafları da yer aldı. Çanakkale’de yaralıların at arabalarıyla hastanelere taşınması ile sağlık ekiplerince yaralılara yapılan müdahale de ilgi çekici kareler arasında bulundu.

“ÇANAKKALE GEÇİLMEZ”

TSK Foto Film Merkezi Komutanlığınca hazırlanan “Çanakkale Geçilmez” adlı kısa belgesel ise cepheye giden askerlerin görüntüleriyle başlıyor. Çeşitli yerlerde toplanan kahraman askerler cepheye sevk edilmek için beklerken, hayvanlarla yapılan mühimmat sevkıyatı da görüntüler arasında yer alıyor. Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de görüntülerinin yer aldığı belgeselde, cephedeki askerler dikkat çekti. Cephedekilere destek olmaya çalışan kadınlarının çabalarının da gözler önüne serildiği belgeselde, Mehmetçik için büyük kazanlarda pişirilen yemekler ve yemek dağıtımı da yer alıyor. Cepheden ve yaralı askerlerin tedavi edildiği alanlardan görüntülerin de bulunduğu belgesel askerlerin fotoğraflarıyla sona eriyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ