Türkiye’nin çocuk robotu büyüdü

  • 22 Nisan 2015
  • 384 kez görüntülendi.
Türkiye’nin çocuk robotu büyüdü

Türkiye’ye 4 yıl önce getirilen ve bir bebek gibi belli gelişimsel süreçten geçip insanlarla iletişim kurmayı öğrenen “iCub” isimli robot, küçük bir çocuğun hareket ve zeka özelliklerine kavuştu.

ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sinan Kalkan, dünyada robotik konusunda yapılan en ileri düzey araştırma konularını insansı robot çalışmalarının oluşturduğunu ifade etti.

4 YIL ÖNCE GETİRİLDİ

AB 6. Çerçeve Programı kapsamında yürütülen “RobotCub” projesi kapsamında, “iCub” adlı çocuk robotun 4 yıl önce Doç. Dr. Erol Şahin’in katkılarıyla ODTÜ KOVAN laboratuvarlarına getirildiğini anlatan Kalkan, 250 bin avro değerindeki robot çocuğun kopyasının sadece 9 ülkedeki 30 laboratuvarda bulunduğunu aktardı.

PEK ÇOK YETENEKLE DONATILDI

Çocuk robotun laboratuvara getirildiğinde sadece elektronik devrelerinin bulunduğunu ve herhangi bir etkileşime giremediğini kaydeden Kalkan, robotun aradan geçen 4 yılda Türk bilim insanlarının çalışmalarıyla pek çok yetenekle donatıldığını belirtti.

ÖNCE BASİT KAVRAMLAR ÖĞRETİLİYOR

Kalkan, “Bir bebek, nasıl yavaş yavaş çevresiyle etkileşerek yeteneklerini geliştirirse çocuk robota da aynı yöntemle özellikler kazandırmaya çalışıyoruz. Önce basit kavramları öğretiyoruz, sonra karmaşık bilgilere aşama aşama geçiyoruz. Böylece insan zekasını, robota daha rahat aktarabiliyoruz” dedi.

3,5 YAŞINDAKİ ÇOCUĞUN ZEKA SEVİYESİNDE

Çocuk robotun 140 santimetre boyunda ve 22 kilogram ağırlığında olduğunu söyleyen Kalkan, şöyle devam etti: “Robotumuz şu anda 3,5 yaşındaki bir çocuğun kısıtlı yönlerden zeka seviyesine sahip. Çevresindeki nesneleri tutup, dokunma ve ses bilgilerini kullanarak nesneye ait kavram özelliklerini çıkarabiliyor. Örneğin, önündeki nesneler arasında ‘yuvarlak ve yumuşak olanı ver’ dediğinizde bunu diğer nesnelerden ayırıp verebiliyor. Öyle bir nesne yoksa ‘öyle bir nesne yok ama’ ya da ‘ona erişemiyorum çok uzak’ gibi yanıtlar verebiliyor.”

TÜRKÇE VE İNGİLİZCE KONUŞUYOR

Robot çocuğun Türkçe ve İngilizce konuşabildiğini aktaran Kalkan, “Algıladığı nesneler, hakkındaki bilgileri iki dilde de anlatabiliyor” dedi.

İNSAN GİBİ HAREKET EDİYOR

Robotun el eklemlerindeki yüzlerce sensör sayesinde tutabildiğini dile getiren Kalkan, “Gözlerinde hareket edebilen kameraları ve kafasında bir bellek içinde işletim sistemi var. Robot gözlerinden gelen görüntüleri ve vücudundan gelen algıları bilgisayarında işleyerek insan gibi hareket edebiliyor” diye konuştu.

Yapay zekasıyla yapabildiklerinin bir kısmını sergileyen iCub, masadaki pek çok nesne arasından komut verilerek istenen kupayı doğru şekilde verebildi, yanıltmak amacıyla istenen başka bir nesnenin ise masada bulunmadığını fark ederek yanıt verdi.

ESPRİ YAPTI

Çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı da kutlayan çocuk robot, “Bugün 23 Nisan, neşe doluyor insan, pardon robot” ifadeleriyle espri yapmayı da ihmal etmedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ