Ukrayna lideri Poroşenko: Amacımız NATO’ya üyelik olmalı

  • 07 Mayıs 2015
  • 565 kez görüntülendi.
Ukrayna lideri Poroşenko: Amacımız NATO’ya üyelik olmalı

poroşenko

Milli Güvenlik Kurulu toplantısında konuşan Poroşenko, Rusya’nın desteklediği terör çetelerinin geniş kapsamlı saldırı düzenleme tehlikesinin giderek arttığını kaydederek, bunun ülkesinin savunma potansiyeline ilişkin ek tedbirler almayı gerekli kıldığını vurguladı.

Poroşenko, bu çerçevede ordu birliklerinin yeni bölgelere konuşlandırılması, yeni kısmi seferberliğin ilan edilmesi, Mariupol, Berdyansk ve tüm Azak denizi kıyısında olası saldırılara karşı savunma potansiyelinin arttırılması gerektiğini ifade etti.

“NATO’YA ÜYE OLMALIYIZ”

Bu çerçevede Ulusal Güvenlik Stratejisi tasarısının Ukrayna’nın savunma ve güvenlik alanında NATO’ya üye ülkelerin ilgili kurumlarıyla uyumluluğu içermesi gerektiğini belirten Poroşenko, Rusya’nın da kendi stratejisini değiştirdiğini ve savaş ve saldırganlık deneyimlerini kullandığını söyledi.

Poroşenko, “Stratejimiz gelecekte Ukrayna’nın NATO’ya üyelik fırsatını sağlamaktır. Nihayetinde, söz konusu çok önemli unsura stratejimizde yeniden yer vermemiz gerekir” ifadesini kullandı. Poroşenko, bunun Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğünün gerçek güvencesinin temin edilmesi için yapılmakta olduğunu kaydederek, “NATO ile işbirliği, ayrıca AB’nin ortak güvenlik ve savunma politikasına sadık kalmak bizzat bu belge üzerinden geçiyor” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ