Ukrayna’da komünizm ve nazizm propagandası yasaklandı

  • 16 Mayıs 2015
  • 568 kez görüntülendi.
Ukrayna’da komünizm ve nazizm propagandası yasaklandı

komünizm

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Ukrayna’da eski Sovyet, komünizm ve nazizm gibi totaliter rejimlerin sembollerini ve onların propagandasını yasaklayan yasalar paketini imzaladı.

Devlet Başkanlığı Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamada devlet başkanı Poroşenko’nun, “Ukrayna’da eski Sovyet, komünizm ve nazizm gibi totaliter rejimlerin sembollerinin yasaklanması”, eski Sovyet istihbarat servislerinin 1917-1991 yıllarındaki faaliyetlerine dair gizli belgelerinin yer aldığı arşivlerine erişimin sağlanması, “1939-1945 yıllarında İkinci Dünya Savaşı’nda Nazizm’e karşı kazanılan Zafer’in kutlanması”, “20. yüzyılda Ukrayna’nın özgürlüğü için savaşanların hukuki statüsünü” öngören yasaları imzaladığı bildirildi.

Devlet Başkanı tarafından imzalanan söz konusu yasalara göre, ülkede Sovyet rejimi, komünizm ve nazi sembolleri ile onların propagandası suç sayılacak. Ukrayna topraklarında komünist ve nazi rejimlerinin sembollerinin üretimi ile dağıtımı, eski SSCB ve eski Sovyet ülkelerinin o dönemdeki ulusal marşlarının kamu yerlerinde çalınması yasaklanacak. Ayrıca, eski Sovyet istihbarat servislerinin arşivleri halka açılacak. 2. Dünya Savaşı sırasında Sovyetlere karşı savaşan Ukrayna İsyancı Ordusu ve diğer teşkilatların mensupları Ukrayna’nın bağımsızlığı için savaşanlar olarak kabul edilecek ve onlara “iade-i itibar” verilecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ