Ulaşamayan Mektup

Zeynep Çolak

Yazarın şu ana kadar yazılmış 20 makalesi bulunuyor.
  • 16 Aralık 2015
  • 1.631 kez görüntülendi.

ruyada-mektup-zarfi-gormek

4 Ekim 1943
Canım Daniela’m
Hasretinden eriyen ruhumun inceliğiyle yazıyorum bu satırları. Sırtımıza dayanmış onca askeri geri püskürtmek, sanıldığı kadar kolay değil. Ateş çemberinin giderek büyümesi, size ulaşma hayallerimi de kırıyor. Binlerce kişiyle aynı amaca yönelmek, korku dolu hislerle uyumak ve sizlerin sağlığından endişe duymak her şeyden beter. Minik Peter ve Jessie’nin ilk adımlarını görememiş olduğum için üzgünüm. Ama şunu bilin ki aklım hep sizde. Kan kokusunun hücrelerime kadar işlediği bugünlerde, iyi olduğunuzun ümidiyle yaşamaktayım. Umarım mektup elinize ulaşır. Peter ve Jessie’yi benim için öp.
Jack

İnce bir zarfa konulmasının ardından kapağına şöyle bir dil sürülen, zarf kapandığı an adrese yollanan bir mektubun hikayesi bu. Hasret dolu gözlerle, siyah bezin içinden çıkmayı bekleyen altın sarısı kenarlı gözlüklerin umut buğusu. İstenilen posta kutusuna ulaşmadan önce onlarca elden geçip binlerce kilometre seyahat eden güvercinlerin sesi. Belki de okunduktan sonra bir cinayet romanının doksan üçüncü ve doksan dördüncü sayfalarının arasında unutulacak bir tarih.
‘The Petit Prince’ kitabının içinde, günümüz değeri iki milyonu bulan bir değerde müzayedede açık arttırma ile satılmış, sosyetenin gözde isimlerinden birinin kütüphanesinin gösterişli köşelerinden birine yerleştirilmiş, ama Daniela’nın dudaklarında can bulamamış eşsiz satırlar.
Savaşın kirli kanı dirseklerinden süzülen zavallı adamın, masum çocuklarına ve henüz 4 yıl önce evlendiği eşine ulaşma gayesi. Rüzgarın uçurabileceğini, savaş döneminde herhangi bir yerde kaybolabileceğini, eşinin ve çocuklarının sağ olmayabilecekleri düşüncesini benimsemeden beslediği ümit denizinin kıyıya vuruş sesleri: ” Daniela’m! ”
Hangi dinden, dilden, ırktan, milletten olursa olsun savaşın ruhta bıraktığı çalkanışlar aynıdır aslında. Sonucunda kazanılan ekmek, hep büyük sofralarda bölüşülür ama savaşanlar hep ailesinden ayrılmak zorunda kalmış Jackler, Ahmetler olur; Danielalar, Gülsümler yol gözler, Peterler de babasının ninnilerini dinlemeden büyürler. Mektuplar ulaşmaz hedeflenen yerlere, mesafeler geçilmez, büyüyen özlemler giderilmez. Sararmış asırlık mektuplar da müzayedelerin gümüş tepsilerinde cüzdanı para dolu güzidelerin raflarını süsler.
Her çocuğun annesiyle ve babasıyla büyüyebilmesi dileğiyle…

Zeynep ÇOLAK

YAZARIN SON YAZILARI
Kördüğüm - 4 Şubat 2016
Beyaz Umut - 3 Ocak 2016
Ulaşamayan Mektup - 16 Aralık 2015
Arşa Yükselen Barış - 26 Temmuz 2015
Sevgili Gelecek! - 11 Temmuz 2015
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ