Washington’daki elektrik kesintisi sosyal medyada

  • 08 Nisan 2015
  • 344 kez görüntülendi.
Washington’daki elektrik kesintisi sosyal medyada

washington-elektrik

Başkentte, öğleden sonra beklenmedik geniş çaplı elektrik kesintileri yaşanmış, kesintiler kenti birkaç saatliğine etkilemişti. Elektrik kesintileri ABD medyasında da geniş yankı buldu.

Reuters, Washington Post ve CNN elektrik kesintilerinin başkentin büyük bölümünü vurduğunu belirtirken, AP birçok alanda kesintiler kısa süreli yaşanırken, bazı noktalarda binaların boşaltılmasına neden olduğunu yazdı. Televizyon programlarında da elektrik kesintileri ve nedenlerine dair haberlere ve tartışmalara yer verildi.

TERÖR KUŞKUSU

Kesintiler ABD Kongresi, Beyaz Saray, Dışişleri Bakanlığı gibi birçok federal kurumu da etkilemesine rağmen, jeneratörlerin kısa zaman sonra devreye girmesinin olası panikleri önlediği belirtildi.

Elektrik kesintisi, başkentte ilk olarak terör şüphesini akıllara getirdiğinden bazı binalar boşaltıldı.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Smithsonian yetkilileri, kesintilerden kısa bir süreliğine etkilendiklerini, ancak güvenlik nedeniyle müzeleri boşalttıklarını söyledi.

Müzeleri gezen bazı Amerikalılar da elektriğin kesildiğini önce anlayamadıklarını, sonrasında kendilerinden müzeyi boşaltmalarının istendiğini kaydetti.

Soruna Maryland’daki bir elektrik santralinde meydana gelen patlamanın neden olduğunu açıklanmıştı.

ALT YAPI SORUNU

Başkentte hayat birkaç saat içinde normale dönse de kesintiler ülke genelindeki altyapılara dair sorunları tekrar gündeme taşıdı.

Başkentte ve ABD genelinde zaman zaman görülen ve özellikle de fırtına döneminde artan elektrik kesintileri ile köprü ve yolların eski ve bakımsızlığı uzun süredir Obama yönetimi ile özellikle Cumhuriyetçiler arasındaki anlaşmazlık konularından biri.

Obama yönetimi ülkenin altyapısının yenilenmesi ve bakıma ihtiyacı olduğunu belirtirken, Kongre’deki Cumhuriyetçi üyeler bütçe kesintileri nedeniyle bu alanlara yeterli bütçe sağlanmasının önüne geçiyor.

SOSYAL MEDYADA ALAY KONUSU OLDU

Elektrik kesintileri sosyal medyada da yer bulurken, başkentliler, kesintinin yaşandığı ana dair Twitter’den fotoğraflar yayınladı. Kesinti, şaka konusu da oldu.

Bazıları “Washington elektrik faturasını ödemeyi unuttu” yazarken, kimileri son zamanlarda skandallarla gündeme gelen gizli servis ajanlarının, bu sefer de elektrik trafolarının patlamasına neden olabileceğini yazdı. Sosyal medyada, elektrik kesintileri, Hollywood’un başkente saldırı veya zombi filmlerini de hatırlattı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ