Yeni Bir Dünya Aranıyor

Alican Çetinkaya

Yazarın şu ana kadar yazılmış 11 makalesi bulunuyor.
  • 23 Mart 2016
  • 2.132 kez görüntülendi.

55260529_bebek

Bugün baharın ilk günü, doğada bir değişimin müjdelendiği ilk gün. Tanrının ‘en kutsal varlığı’ insana bahşettiği sonsuz güzelliklerle dolu bir evrende ve bu evrende bulunduğumuz coğrafyada yeniden yeşerecek tohumların, açacak çiçeklerin, yenilenmenin, umutların, güzelliklerin habercisi ilk gün bugün. Bir kez daha yenilenecek tabiat. Her şeye rağmen doğacak güneş.
Ama insan bir kez daha yaşanamaz hale getirecek dünyayı. Hak etmediği bu evreni bir kez daha mahvedecek. Doğada her şey güzele dönüşecek bugün ama sen, İNSAN….. kapat gözlerini hiçbir şey görmesinler, tıka kulaklarını hiçbir şey duymasınlar, bakma diğer insanlara acıtma birinin yüreğini, sana verilmiş tek yaşama şansını başkasının yaşamına engel olmak için kullanma, ha birde düşünme sen çünkü sen düşününce sırf senin gibi düşünmeyenleri öldürüyorsun, çıkma sokaklara sen sokağa çıkınca çıkamıyorlar diğer insanlar, sen öfkelenme çünkü sen öfkelenince nefrete dönüşüyor duyguların, sen yurttaş, dindaş, ırkdaş, yoldaş veya başka bir şey olma çünkü insanların canını yakıyorsun, sen yaşamayı kutsuyorsun ama en çok sen öldürüyorsun, sen aklınla diğer tüm canlılardan üstün olduğunla övünüyorsun ama aklını kullanmıyorsun, sen inanma inancın için cana kıyıyorsun, sen sevme sevmeyi bilmiyorsun. Ve insan dünyayı bir kez daha yaşanamaz hale getirdi çünkü hep biz yerine ben ben ben dedi.

Ve tekrar başlıyorum giriş cümlemle yazıya… bugün baharın ilk günü, doğada bir değişimin müjdelendiği ilk gün. Ama insan bir kez daha bu dünyayı yaşanmaz hale getirdi. Yukarıdaki fotoğrafta anlatılıyor aslında her şey. Taksimde patlayan bombadan sonra geriye kalanlar…. İki tane ölmüş güvercin ve ortalarında bir bebek arabası. Güvercin barışı simgeler deriz hep, bebek ise saflığı, temizliği, masumluğu. Ama insan ikisini de mahvetmiş bir kez daha. Güvencinler ölmüş, bebek arabası boş. Yani barışı öldürmüşüz, saflığı, temizliği, masumluğu ortada kaldırmışız bir kez daha.

Ve son kez yine güzel bir umutla, yarınların güzel olabileceği umuduyla giriş cümlemle başlıyorum yazıya…. Bugün baharın ilk günü, doğada bir değişimin müjdelendiği ilk gün…………… ama yazamıyor ellerim gerisini, umut edemiyorum artık. Ama söylenebilecek bir şeyler varsa hala;
YAŞAMAK ÖNCE ÖLMEMEYE ÇALIŞMAKTIR, YAŞATMAK İSE ÖNCE ÖLDÜRMEMEKTİR.

Tüm kaybedilen insanlara ve insanlığımıza…

Alican ÇETİNKAYA

YAZARIN SON YAZILARI
Güvensizlik - 13 Aralık 2015
Fil,Fare Doğurdu - 14 Kasım 2015
Şimdi Sırası Değil - 18 Eylül 2015
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ