Zihnimizdeki Engeller

Havva Demirtaş

Yazarın şu ana kadar yazılmış 2 makalesi bulunuyor.
 • 05 Haziran 2015
 • 1.179 kez görüntülendi.

1

Dünyada farklı birçok engelden dolayı yaşamlarını devam ettiren dezavantajlı çocuklarımızın, gençlerimizin, insanımızın hikâyesi azımsanamayacak kadar ürkütücü, hüzünlü ve de çoktur.

Zihinsel yetersizlik, bedensel yetersizlik, öğrenme güçlüğü, yaygın gelişimsel bozukluk, görme yetersizliği, dil ve konuşma güçlüğü yaşayan birçok birey dezavantajlı birey olarak yaşamını sürdürür. Dezavantajlı bireylerin günlük yaşantıları, toplumsal uyumu,  öz yeterlilikleri, davranış problemleri, toplumun bakış açısı ve ailelerin sosyal kaygıları zorlayıcı bir unsur olarak karşılarına her alanda çıkmaktadır.

Onlar için her şey güzeldir, her şey güzel olacaktır ya da güzel olması için umut hep vardır.  Bizler için ise sahip olduğumuz şeylerin ne kadar değerli ve güzel olduklarını anlamlandırmamız, tecrübelerimiz ya da başkalarının tecrübeleri; bizlere ışık tutabildiği kadardır. Çoğu kez bizler için büyük değer taşıyan unsurların, zihnimizdeki engellerin farkına varmadan hayatımızı devam ettiririz. İnsan sağlığının ne kadar önemli olduğunu yaşadıkları zorlukları göz önünde bulundurarak  “önce sağlık” tır diye içselleştiren özel anne ve babalar çok iyi bilirler.

Hayatımızda insanların duygu ve düşünceleri, beklenti ve istekleri, hedefleri doğrultusunda ise hayatı mutlu ama doyumsuz, tam tersi durumlar geliştiğinde ise mutsuz ama doyumsuz davranışlar sergilenir.  Sınavdan kötü not alırız, sevgilimizden ayrılır, eşimizle tartışırız,   vitrinde gördüğümüz pahalı bir elbiseyi almak isteriz…  Bu istekler sınırsızdır kimi zaman ciddi sorunlara dönüşme ihtimali yüksektir ve o zaman görkemli cesur kanatlarımız kırılıverir. Genel olarak bu tip durumlarda kişiler o görkemli cesur kanatlarını kırmadan üstesinden gelebilecek yetiye sahiptir.

Sağlığımızın kıymetinin paha biçilemez değerde olduğunu hiçbir zaman unutmamak gerekiyor. Bir anne ve baba için çocuğunun okula gidememesi, koşup oynayamaması, yaşıtlarının yaptığı birçok şeyde yetersiz kalması; bir değil, bin damla gözyaşı olarak akar yüreklerinden. Her şeye rağmen hayata sımsıkı tutunma çabasından vazgeçmeyen bu kıymetli anne ve babalar, çocuklarının:  dili, gözü, eli, kolu, ayağı olarak yaşantılarını bıkmadan usanmadan sürdürürler. Sosyalleşmeleri için, ilişkilerini, becerilerini geliştirebilmek ve bir adım daha ileri gidebilmek için gerekeni yapma çabasındadırlar.

Bu bir savaştır yaşam savaşıdır, sağlıklı insanlar için savaşlarda kimin kazanacağı kimin mağlup olacağı belli olmasa da dezavantajlı bireylerde bu savaşın zafercileri her şeye rağmen özel anne ve babalar olsa gerek!

Havva DEMİRTAŞ

YAZARIN SON YAZILARI
Eyvah! Babalar Günü - 15 Haziran 2015
Zihnimizdeki Engeller - 5 Haziran 2015
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. şenol dedi ki:

  Emeğine ve yüreğine sağlık yolun açık olsun başarılarının devamını dilerim

 2. şenol dedi ki:

  Yüreğine ve emeğine sağlık çok güzel olmuş

 3. Anonim dedi ki:

  Gerçekten çok güzeldi çok beğendim. Yazıda da anlatıldığı gibi işte engelsiz denilen bizler engelliyiz. çünkü mutsuz olabilmek için ne kadar engel varsa biz yaratırken. asıl engelli dediğimiz o insanlar ve fedakar ailesi tüm engellere rağmen hep bir umut , bir çabayla mutlu olmanın yollarını arıyorlar. Ben de dahil keşke sağlığımıza şükredip elimizdekilerle yetinip bir de mutlu olmayı deneyebilsek insanca.

 4. Anonim dedi ki:

  Teşekkür ederim.

 5. Mülayim dedi ki:

  Başarılarınızın devamını dilerim..

BİR YORUM YAZ