ABD’den Mısır’a 1.3 milyar dolarlık askeri yardıma izin

  • 01 Nisan 2015
  • 445 kez görüntülendi.
ABD’den Mısır’a 1.3 milyar dolarlık askeri yardıma izin

obama

ABD Başkanı Barack Obama, 2013’te Abdulfettah Es Sisi’nin darbe yapması sonrasında Mısır’a olan askeri yardımı durdurmuştu.

Mısır’ın Yemen ve Libya’da askeri operasyonlarda yer alması sonrası Obama yönetimi, Kahire’ye askeri yardımı yeniden gözden geçirdi.

1.3 MİLYAR DOLARLIK ASKERİ YARDIMA İZİN

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es Sisi’yi dün telefonla arayan ABD Başkanı Barack Obama 1.3 milyar dolarlık askeri yardımı serbest bıraktığını söyledi.

Beyaz Saray görüşmede, ABD ile Mısır arasındaki askeri destek ilişkisi ile Libya ve Yemen de dahil bölgesel gelişmelerin ele alındığını belirtti.

SİSİ’YE HABER VERİLDİ

Obama’nın, Ekim 2013’te yürürlüğe konulan ve Mısır’a F-16 uçakları, Harpoon füzeleri ve M1A1 tank teçhizatı gönderilmesini durduran başkanlık emrini kaldırdığını Sisi’ye söylediği ifade edildi.

MISIR’A 12 SAVAŞ UÇAĞI

ABD, Mısır’a yapacağı 1.3 milyar dolarlık askeri yardım çerçevesinde bu ülkeye 12 F-16 savaş uçağı, 20 Harpoon füzesi ve yaklaşık 125 M1A1 tank teçhizatı verecek.

MISIR, YEMEN VE LİBYA’DA SAVAŞIYOR

Karara gerekçe olarak Washington’ın ulusal güvenlik çıkarları gösterildi. Yemen’de Şii Husileri vuran koalisyonda yer alan Mısır ordusu Libya’da da IŞİD’e karşı savaşıyor. Mısır’a askeri yardım 2013’teki askeri darbe sonrası durdurulmuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ