Adana Fransız ve Ermeni zulmünden kurtuldu

  • 16 Mart 2015
  • 1.060 kez görüntülendi.
Adana Fransız ve Ermeni zulmünden kurtuldu

Adana Fransızlar tarafından işgal edildi. Düşman kuvvetleri Adana’yı işgal etmeye başladığı sıralarda, İstanbul Hükümeti 23 Kasım 1918′de Adana ve yöresinin düşmana bırakılmasını isteyen bir yazı gönderdi.TÜRK AİLELER KENTİ TERK ETTİ

Adanalı bunu büyük bir tepki ile karşıladı, bu üzücü olayı protesto etmek için İçişleri Bakanlığı’na “Feryatname” diye adlandırılan telgraf çekti. Fransızlar’ın 17 Aralık 1918′de Ermenilerle birlikte Adana’yı işgali üzerine Türk aileler kenti terk edip, dağlara çıkmaya başladı.

ERMENİ KATLİAMLARI BAŞLADI

Kahramanmaraş ve Gaziantep’ten kovulduktan sonra Adana’ya gelenlerle birlikte Ermeni sayısı 150 bine ulaştı. Ermenilerin katliamları da başladı. İlk katliam Abidinpaşa Caddesi’nde oturan Vanlı Ahmet Efendi’nin eşi ve çocuklarının boğazları kesilerek yapıldı. Türklerin protesto gösterisi üzerine baskı arttı.

FRANSIZLARLA ANKARA ANLAŞMASI İMZALANDI

Katledilmekten korkan Türkler 10 Temmuz 1920 günü kenti terk etmeye başladılar. Bu olay tarihe “Kaç kaç” olarak geçti. Baskıya dayanamayan Adanalılar örgütlenerek Kilikya Milli Kuvvetler Teşkilatı’nı kurup, Milli Direnme Mücadele Teşkilatı ile birlikte harekete geçti. Sonraki çete savaşları ile yerli halk Adana’yı kurtardı. 20 Ekim 1921′de Fransızlarla Ankara Anlaşması imzalandı. Anlaşmaya göre Fransızlar 5 Ocak 1922′de Çukurova’dan ayrıldı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ