Almanya kendisinden özür dileyen PKK’ya cevap verdi

  • 10 Nisan 2015
  • 432 kez görüntülendi.
Almanya kendisinden özür dileyen PKK’ya cevap verdi

EVVEL.JPG

Almanya İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Tobias Plate, terör örgütü PKK’nın üst düzey yöneticilerinden Cemil Bayık’ın Almanya’da örgütün bugüne kadar yaptığı eylemler için özür dilemesine ilişkin, bu açıklamanın kısa vadede PKK hakkında şimdiye kadarki değerlendirmelerin değiştirilmesine imkan sunmadığını söyledi.

Berlin’de Federal Basın Merkezi’nde düzenlenen toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Plate, Cemil Bayık’ın dün Alman basınına yansıyan “örgütün Almanya’da geçmişteki faaliyetlerinin bir daha yaşanmayacağı” şeklindeki açıklamalarını değerlendirdi.

“PKK’YI DİKKATLE TAKİP EDİYORUZ”

Federal İçişleri Bakanlığı’nın Bayık’ın dünkü açıklamaları da dahil olmak üzere PKK hakkındaki bütün gelişmeleri dikkatle takip ettiğini belirten Plate, İçişleri Bakanlığı’nın PKK meselesini önemsediğine işaret etti.

Plate, “Dün yapılan açıklamalar yalnız başına kısa vadede PKK hakkında şimdiye kadarki değerlendirmelerin değiştirilmesi imkanını sunmuyor” ifadesini kullandı.

“GEÇ KALMIŞ BİR HAMLE”

Almanya Yeşiller Partisi’nin eş başkanlarından Cem Özdemir de Twitter hesabından yaptığı açıklamada, PKK’nın Almanya’daki şiddet olaylarından dolayı özür dilemesinin geç kalmış bir hamle olduğunu belirtti. PKK’nın Türkiye’deki şiddet eylemlerinden de vazgeçmesi gerektiğini vurgulayan Özdemir, “Şiddetten kalıcı bir şekilde vazgeçmek Türkiye’de de uygulanmalı” dedi.

BAYIK ÖZÜR DİLEMİŞTİ

Bayık, Alman WDR ve NDR televizyonlarına verdiği röportajda, Alman halkından PKK’nın şimdiye kadar Almanya’da düzenlediği eylemlerden dolayı özür dilemişti. Avrupa Birliği ülkelerinde ve Almanya’da terörist örgüt listesinde yer alan PKK’ya karşı Almanya’da 2004 yılından bu yana açılmış 4 bin 500 suç dosyası bulunuyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ