Dostluk

Murat Ali Kuzucu

Yazarın şu ana kadar yazılmış 2 makalesi bulunuyor.
 • 23 Mayıs 2015
 • 2.253 kez görüntülendi.

3

Yaşadığımız çağda insanoğlu hiç olmadığı kadar yalnız ve biçaredir. Dostluk, kardeşlik, akrabalık, komşuluk gibi mefhumlar anlamsız, içi boş hale gelmiştir. Halbuki bu dinamikler insanı insan yapan, hayata tutunma gücü veren değerlerdi. Ne oldu da bu hale gelindi? Bizi birbirimize uzak kılan  şey neydi? Bu soruların cevaplanması, üzerine düşünülüp kafa yorulması her insan için bir ödev olmalıdır.Bu yazımda kendimce daha bir önemli gördüğüm, deformasyona uğraması sebebiyle kederlendiğim  “dostluk” üzerine bir şeyler karalamak, dertleşmek istiyorum.

Dostluk, kardeşlikten, akrabalıktan, komşuluktan farklıdır. Farklı bir anlamı, kıymeti vardır. İnsanın aile üyeleri dışında temasta bulunduğu, ilk defa bir yabancıya güven ve sevgi duyduğu ilişkinin adıdır dostluk. Anne, baba, kardeş, akraba insanı belirli bir yere kadar götürür, sınırlar bellidir. Dost, biraz daha ileri gitme, yeni maceralara atılma, kozamızdan çıkma imkanı verir bizlere. Bu risktir insan için ilk başta, bir bilinmezdir bu yabancı insan. Bu süreçlerde tanırız, güveniriz ve dostum diyebiliriz artık. İlk dış çevre tecrübesidir bu bizim için. Hayatın ilk hamlesidir, diğer adımlarımızın da güvencesidir bir nevi.  Dost güven verir. Arkamızı sağlama almışızdır artık. Bir sesimizle yanı başımızdadır dost. Sırlarımız, hayallerimiz ilk onlara açılır belki. Dile getiremediklerimiz onlarla dillenir. Sohbetlerimiz onlarla demlenir. Acı söyler bazen dost, uyarır yol gösterir.Hayatın karmaşasından, yoruculuğundan kaçmada birebirdir aynı zamanda . Sadece boş zaman etkinliğimiz içinde değil hayatın her safhasında vardır. Bu yüzden fayda gütmez dostluk denen bağ. Hastalıkta sağlıkta hep yanı başımızdadır. Zaman ,mesafe silemez aradaki bu bağı. Kimi çocukluğunda, kimi gençliğinde, kimi hayatının son demlerinde bulmuştur dost denen bu hazineyi. Bulan her insanında hayatında güzel izler bırakmıştır dost.

Yaşamın o hengamesinde unuttuğumuz, belki de hatırlamaya zaman bulamadığımız şeyler vardır. Bazen dile getirilince anlarız kıymetini. Farklı bir sesi, farklı bir yazılışı olduğunu anımsarız. Sanki ilk defa duyuyormuşuz gibi gelir. İsmimizi düşünelim. Bir kağıda yazalım ,harflerine, hecelerine, anlamına şöyle bir göz gezdirelim. İsmimize bile ne kadar yabancılaşmışız değil mi? Dostlukta bunlardan biriydi işte. Oysa ki toplumsal bağları kuvvetlendiren bir damardı dostluk. Aileden sonra toplumu dengede tutmaya çalışan bir işlevi vardı. Ne yazık ki küreselleşen dünyanın koşuşturmacasında bir kenara ittik, unuttuk, ihmal ettik. Dostluk ilişkilerini çıkara dönüştürdük. Adını hazlarımızla kirlettik. Çekememezliğimizle boğduk onları. Dostluk denen bu hazineyi hiç olmadığı kadar kirlettik… Artık zamanı değil mi değerlerimize dönmenin, dost sıcaklığıyla hayata bakabilmenin… O halde diyelim: “Önümden gitme seni izleyemeyebilirim. Arkamdan da gelme yol gösteremeyebilirim. Yanımda yürü ve yalnızca dostum  kal…”(Albert Camus).

Murat Ali Kuzucu

 

YAZARIN SON YAZILARI
Ramazan-ı Şerif - 17 Haziran 2015
Dostluk - 23 Mayıs 2015
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. seda aktaş dedi ki:

  “Muhabbet dostluğun kantarıdır”…kantarımızı sağlam tutalım o halde;)

 2. fatma nur dedi ki:

  Maşallah gerçekten herseyden cok farkli olan dostluk bu kadar güzel anlatılırdı. Acaba diyorum benim dostum var mı?

 3. Begüm Pakır dedi ki:

  Bab’ı hamuşan der ki kanadım odur ki sırtımda yarım. Kaldı diğer yarısı dostumda yine yarım. Uçabilmek için gerektir bana ey canım.

 4. Murat Ali Kuzucu dedi ki:

  Eklemeleriniz ve görüşleriniz için teşekkür ediyorum… Demek ki güzel bakmışssınız dostluk konusuna Fatmanur hanım, o yüzden güzel gelmiştir Acaba diyorsan, dostunuz ya da gerçek bir dostunuz yoktur. Dost olunca insan düşünmez, zihnimizin en güzel yerindedir çünkü dostumuz.. Biz kantarımızı sağlam tutalım(Seda Aktaş), Bab_ı hamuşana da selam edelim ..(Begüm Pakır). Herşey güzel olur inşallah ;)

BİR YORUM YAZ