İletişim Üzerine

Asuman Şayf

Yazarın şu ana kadar yazılmış 11 makalesi bulunuyor.
  • 09 Eylül 2015
  • 8.813 kez görüntülendi.

iletisim armada

İletişim eksikliği bir çok problemin doğuş sebebidir, ne yazık ki nasıl iletişime geçeceğimizi bilmiyoruz ya da yanlış bir şekilde ifade ediyoruz bunun sonucu da birbirini anlamayan  , sağlıksız iletişim kuran insanlar oluyor. O halde bakalım iletişim nedir?  İletişim , gönderen ile alıcı arasındaki bir süreçtir.İletişimin olabilmesi için iki zihin,iki bilinç gereklidir. İletişim karşılıklılık gerektirir. Doğru iletişim ise ; gönderenin alıcının anladığını anlamasıdır. İletişim , bir zihnin başka bir zihinde kendi zihninde olanı oluşturma sürecidir. Bu etkinliğin de başarılı olması için birinci zihindekilerin , ikinci zihinde oluşması gerekir. Oluşmadığı takdirde iletişim başarısız olmuş demektir.

Peki gerçekten birbirimizi anlıyor muyuz? Anlaştığımızı düşünüyoruz ama acaba  birbirimizin zihinsel içeriğine tamamen hakim olabiliyor muyuz? Bunu düşünüp sorguladığımızda iletişim konusunda tamamlanması gereken eksiklerimiz olduğunu düşünüyorum. Evli bir çift birbirlerini dinlemediği dinlese de eşinin anlatmak istediği değil kendi anlamak istediğini anladığı için sorun yaşayabiliyor ya da üniversite öğrencisi bir genç girdiği final sınavında sorulan soruya belli yanıtlar veriyor ancak düşük bir notla karşılaşabiliyor çünkü anlatmak istediğini anlatamıyor ya da anlatıyor fakat anlaşılmıyor.Trafikte insanlar iki saniye geç hareket ettiği için anlamadan , anlamaya çalışmadan birbirlerine girebiliyor veyahut bir baba çocuğunu anlamaya çalışmadan komşusunun şikayeti üzerine çocuğuna şiddet uygulayabiliyor bunun gibi pek çok örnek verilebilir sözün özü hepsi iletişim eksikliğinden kaynaklanıyor.

Önemli  olan doğru iletişimdir. Anlatılanın karşı tarafta doğru olarak algılanmasıdır ve  bunun yanında yine  iletişimde en önemli şey anlaşılmaktır.  Malesef günümüzde birçok problem iletişim eksikliğinden kaynaklanır .İnsanlar anlatmak istediklerini yanlış cümlelerde ifade edince veyahut doğru ifade edip fakat karşı taraftan yanlış anlaşılınca sorunlar baş göstermektedir. Aynı ortamda ve aynı sınıfta bulunup birbirlerine selam vermeyen iyi aksamlar demeyen insanlar oldukça çoktur. Halbuki bir merhaba, bir günaydın ya da iyi aksamlar demek çok zor olmayan iletişim becerileridir.

İletişim sürecinde içtenlik ve gülümsemek de önemlidir. Öyle ki insanlar neden gülümsemeyi yüzlerinden eksik ederler? Düşünsenize asık yüzlü bir insanla  mı güler yüzlü bir insanla mı sohbet etmeyi tercih ederdiniz. Öyleyse neden gülümsemiyoruz? Çok keyif aldığım bir konferansta öğrendiğim üzere gülümsemek  için yüzümüzde 17 kas hareket ederken somurtmak için  43 kasa ihtiyaç varmış , hangisi daha zor ve zahmetli? Öyleyse gülümsemeyi eksik etmeyelim yüzümüzden.

Yine iletişim içerisinde duygularımızı ne derece doğru ifade ettiğimiz de önemlidir. Sevdiğimiz insanlara onları ne kadar çok sevdiğimizi ne sıklıkla dile getiriyoruz ? Bir hatamız olunca buna üzülüp özür diliyor muyuz ? İçten içe gurur duyduğumuz , onunla övündüğümüz insanlara onları takdir ettiğimizi ,  onlarla gurur duyduğumuzu söylüyor muyuz? Aslında basit ama çok önemlidir  sevdiğini söylemek, teşekkür etmek , takdir etmek , özür dilemek , hatamızı kabul etmek ve empati yapmak.

Aslında her şeyin başı insanın kendine güvenmesidir. Eğer bir insan kendine inanır ve önündeki yolun meşakkatlerini bilerek ,  zorluklara göğüs gererek ilerlerse ; hayatında başarı kaçınılmaz bir sondur ve bu da istediğini elde eden mutlu bireyler demektir. İletişimden  korkmayın! Hayatınızdaki riskleri değerlendirin! Kendinizdeki problemi keşfedin. Her probleme ilişkin bir çözüm yolu vardır . Problemi doğrudan çözmese bile alternatif çözüm yolları mutlaka vardır . Bu yüzden önemli olan  problemin ne olduğunu saptamaktır. Buradan yola çıkarak iletişimdeki eksikliklerimizi tespit edebilir , insanlarla diyaloğumuzu daha sağlıklı hale getirebiliriz. Dile getirdiklerimizi anlaşılır bir şekilde ifade etmeliyiz, anlaşılmak için anlamaya çalışmalıyız. Unutmayalım ki iletişim karşılıklı bir ifadedir.

Anlaşıldığımızdan emin olmalıyız. İnsanları tüm dikkat ve samimiyetimizle dinleyelim ki onlar da bizi aynı özenle dinlesin. Karşımızdaki insan bir şey anlatırken göz hizamızda olmasına özen göstermeli, onu anladığımızı mimikler de ya da bazı kelimelerle ona hissettirmeliyiz. Böylece karşı tarafta  beni önemsiyor diye düşünür daha samimi ifadelerle güven ortamı içerisinde iletişimi gerçekleştirmiş oluruz.

Asuman ŞAYF

 

 

YAZARIN SON YAZILARI
El Alem Ne Der? - 1 Aralık 2015
Çocuk Gelinler - 26 Ekim 2015
İşsizlik Sorunu - 29 Eylül 2015
İletişim Üzerine - 9 Eylül 2015
Nedir Bu Öfkenin Sebebi? - 26 Temmuz 2015
Reklamlarda Kadın - 6 Temmuz 2015
Kadın Cinayetleri - 24 Haziran 2015
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
  1. YUNUS CALDU dedi ki:

    iletişim eksikliğini dair genel ve sade bir anlatım sergilemissiniz bunu beğendim fakat verdiğiniz örnekler üzerinden birini veya bir kaçı analiz etmiş olsaydınız sanırım bal tadında bir yazı olurdu

BİR YORUM YAZ