İyi İletişim Kurma Teknikleri Nelerdir ?

  • 14 Ekim 2018
  • 3.084 kez görüntülendi.
İyi İletişim Kurma Teknikleri Nelerdir ?

 

Hayatta kavgalar, anlaşmazlıklar, savaşlar iletişim eksikliğinden kaynaklanmaktadır. İletişimin olmadığı yerde çatışmalar meydana gelmektedir. İletişim kişinin duygu ve düşüncelerini karşı tarafa doğru biçimde aktarıp karşı tarafı da doğru biçimde algılaması ile sağlanır. Maalesef toplumda insanlar birbirlerini anlamıyor. Herkes farklı telden farklı frekanstan yayın yapıyor. Anlaşmazlıklar çatışmaları ve sürtüşmeleri meydana getirmektedir.

İletişim önündeki en büyük engel benmerkezci düşünme biçimidir. Herkes olaya kendi penceresinden bakmaktadır. Karşıdakini anlamak istiyorsak mutlaka empati yapmamız gerekir. Olaya onun gözünden bakmamız gerekir. Karşı tarafında bizi anlaması için olaya bizim gözümüzden bakabilmesi için fırsatlar ve imkanlar vermek gerekir.

İletişim önündeki en büyük engellerden birisi de hoşgörü eksikliğidir. İstiyoruz ki herkes bizim gibi düşünsün. Bizim dediğimiz doğru başkalarının ki yanlış. Bizim gibi düşünen bizden farklı düşünen yabancı. Bu yapı insanları birbirinden ayırmakta arasına setler çekmektedir. Farklılıklar zenginliklerimizdir. Herkes olayı bizim gibi algılamaz ve değerlendirmez. Bütün bildiklerimiz doğru değildir. Belki biz yanlış biliyoruz. O yüzden mutlaka doğruyu bulmak için bildiklerimizi de sorgulamamız gerekir. Herkesin bizim gibi düşünmesini beklememeliyiz. Farklılıklar doğaldır.Hoşgörü ile farklılıklara saygı duymalıyız.

İletişimde kişiler birbirlerini dinlemezler. Herkes kendi doğrusunu karşı tarafa iletmeye çalışır. Ciddi tartışma ve analiz yaparak fikirleri tartışmayız. Kalıplaşmış doğrularımız vardır bunu mantıksız da olsa karşı tarafa kabul ettirmeye çalışırız. İyi iletişim için mesaj doğru zamanda doğru alıcıya iletilmesi gerekir. Mesajlar gerekçeleri ile birlikte verilmelidir.

İletişime engel olan sorunlar ortadan kaldırılmalıdır. İki tarafın birbirini anlaması ve dinlemesi gerekir. Ön yargılardan uzak empatik yaklaşımlarla iletişim sorunları çözülebilir. İletişim esnasında doğru yöntemler kullanmak önemlidir. İletişimde karşı tarafı iyi dinlemeli, bir şeyler anlatırken jest ve mimiklerle anlatımlarımızı güçlendirmeliyiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ