KAOS GL: “Eşcinsellik suç değil ama yasal düzende bir karşılık da bulmuyor.”

Ezgi Aral

Yazarın şu ana kadar yazılmış 1 makalesi bulunuyor.
  • 24 Ocak 2016
  • 8.126 kez görüntülendi.

dfffff

Homofobi, nefret söylemi, ayrımcılık, eşcinsellikle ilgili ucu bucağı olmayan yanlış bilgiler ve niceleri… 20 yıldır faaliyet gösteren Kaos GL Derneği de eşcinsellerin maruz kaldığı bu ayrımcılığa, homofobiye…  karşı mücadele ediyor ve hatta Türkiye’de tüzel kişilik kazanan ilk LGBT derneği.

Derneğin bünyesindeki Kaos Kültür Merkezi’nde, hızlarına asla yetişemediğim ve saymakla bitiremeyeceğim,  sosyo-kültürel etkinlikler, toplantılar, film gösterimleri düzenleniyor; Kaos GL dergisi başta olmak üzere birçok yayın/rapor hazırlanıyor. Çok yoğun ve dinamik bir etkinlik takvimi olan Kaos GL ayrıca psikoloji, hukuk gibi birçok konuda danışmanlık hizmeti veriyor ve dernek ilk LGBT kütüphanesine de sahip.

Derneği daha yakından tanımak, derneğin çalışma alanlarına, projelerine, LGBTİ’lerin önündeki toplumsal engellere, bu engellere dair çözüm önerilerine ve daha birçok konuya dair bilgi ve fikir almak için Kaos GL’den Gözde Demirbilek’le keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Beni tüm samimiyetleriyle karşılayan,  Demirbilek başta olmak üzere Kaos GL Derneği’ne teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca dernek ve konu ile ilgili detaylı bilgi için “www.kaosgldernegi.org”u ziyaret edebileceğinizi eklemek istiyor, keyifli okumalar diliyorum.

 Röportaj: Ezgi ARAL

 

İlk olarak Kaos GL Derneği’ hakkında kısa bilgi verebilir misiniz?

Kaos GL, 1994’ün Eylül ayında Türkiyeli eşcinsellerin bir araya gelerek, maruz bırakıldıkları ayrımcılığa karşı mücadele ederek özgürleşmek amacıyla Ankara’da kurulmuş,  eşcinsellerin kurtuluşunun heteroseksüelleri de özgürleştireceği fikrini şiar edinmiş bir örgüttür.  Eylül 2000 tarihinden beri de Kaos Kültür Merkezi’nde kültürel etkinlikler, toplantılar, film gösterimleri düzenlemekte olup ilk LGBT kütüphanesini de oluşturmuştur. Kaos GL 15 Eylül 2005’te Türkiye’de tüzel kişilik kazanan ilk LGBT derneği olmuştur.

Peki derneğin amacı, ana çalışma konuları ya da mücadele ettiği alanlar nelerdir?      

Kaos GL sosyal hizmetlerden psikolojiye, hukuktan mülteci alanına kadar birçok konuda danışmanlık ve hizmet vermektedir. Derneğimizin yirminci yıla girmesi vesilesiyle çağrıda bulunduğu yeni dönem çalışma ve mücadele alanları şu program ve gruplardan oluşuyor: İnsan Hakları Programı ve Çalışma Grubu, Medya-İletişim Programı ve Çalışma Grubu, Akademi Çalışmalar Grubu, Homofobi Karşıtı Ağ, Feminist Çalışma Grubu, Bölgesel Ağ Çalışma Grubu, Eğitim Çalışma Grubu, Sendikal Çalışma Grubu, Avukat Ağı, Homofobi Karşıtı Ruh Sağlığı Çalışma Grubu, Sosyal Hizmet Çalışma  Grubu, Sağlık Çalışma Grubu, Kent ve Barınma Hakkı Çalışma Grubu. Kaos GL Derneği ayrıca “Eylem Programı” kapsamında “Kaos Sokak’ta” çalışmalarıyla LGBT’lerin görünürlüğünü arttırmayı ve toplumsal muhalefetle dayanışmayı hedefliyor.

dsss

10 yıldır “Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma” etkinliği düzenliyorsunuz. Etkinlik hakkında bilgi verebilir misiniz?

Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma, Kaos GL tarafından koordine edilen ve 2006’dan beri her yıl, 17 Mayıs haftasında homofobi ve transfobiye karşı örgütlenen uluslararası bir etkinliktir. Ayrımcılığa karşı Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve İnterseks’lerin (LGBTİ) insan haklarının geliştirilmesi yönünde sosyal, kültürel ve akademik alanlarda etkinlikler düzenleyen Kaos GL Derneği, bu etkinlik ile Türkiye’de LGBTİ’lere yönelik ayrımcılığın tartışılmasına ve görünürlüğünün sağlanmasına zemin yaratmayı amaçlamaktadır. Uluslararası Homofobi Karşıtlığı Günü olan 17 Mayıs tarihi ise cinsiyet kimliği ve cinsel yönelimlerle ilgili tüm fiziksel, ahlaki veya sembolik şiddetlere karşı eylem ve karşı durma günüdür. LGBTİ’lerin sorunlarını ve homofobiyi tartışmak, eşcinsel ve heteroseksüel birlikte özgürleşmek isteyen herkesin katılabildiği Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma, ayrımcılığa karşı mücadelede örülen ağların sonucunda bugün Ankara sınırlarını aşarak Türkiye’nin dört bir tarafındaki şehirlere yayıldı. Buluşma, “Homofobi ve Transfobiye Karşı Yürüyüş” ile tamamlanır.

Homofobinin toplumun her kesiminde karşılaşılmasının sebebi sizce ne olabilir?

Mevcut ve hakim heteroseksist sistem başlıca sebebidir diye düşünüyorum. Dayatılan heteroseksist sistem beraberinde “farklı” gösterilen LGBTİ varoluşunu da etkiliyor ve homofobi, bifobi, transfobi ve interfobiyi beraberinde getiriyor.

Eşcinsellik suç değil ama yasal düzende bir karşılık bulmadığı için aslında güvence de içermiyor.

Ülkemizde eşcinsellik hiçbir zaman suça ve cezaya konu olmadı. Ama bu, eşcinsellere ayrımcılık yapılmadı ya da yapılmıyor demek değil. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Eşcinselliğin bir suç ya da ceza yaptırımı getiren bir varoluş olmaması aslında üzerine konuşulmamasından da kaynaklanıyor. Şöyle ki eşcinsellik suç değil evet ama yasal düzende bir karşılık bulmadığı için aslında güvence de içermiyor. Bugün biri eşcinsel olduğu için ayrımcılığa uğradığında bunun bir karşılığı olmuyor ve hatta ceza indirimine (bir çeşit suçlu ödüllendirilmesine) maruz kalıyor. Burada devletin eşcinselliği bir suç olarak göstermemesine karşı bu tip ceza indirimleriyle aslında eşcinselleri cezalandırdığını da görebiliyoruz. Yasal bir ceza yok ama uygulamalar zaten bu yönde.

Heteroseksist sistem sadece eşcinselleri değil heteroseksüelleri de kıskacına alır.

“Eşcinsellerin kurtuluşu heteroseksüelleri de özgürleştirecektir” diyorsunuz…

Diyoruz çünkü heteroseksist sistem sadece eşcinselleri değil heteroseksüelleri de pek çok açıdan kıskacına alır ve tek tip yaşama mahkum eder. Heteroseksizmin yıkılışı beraberinde bu sistemin zorunda bıraktığı heteroseksüelleri de özgürleştirecektir.

Peki, nefret suçları ve söylemlerinin önünü kesmek için çözüm önerileriniz nelerdir?

Öncelikli olarak nefret söylemini ifade özgürlüğü çerçevesinde olmanın önünü kesmemiz gerekiyor. Nefret söylemi kişi özgürlüğünü kısıtlayan ve tehlikeye atan bir husus olduğu için ilk adımda tüzel kişiliklerin bu söylemlerde bulunmasına yaptırım uygulanabilir. Aliye Kavaf’ın “Eşcinsellik bir hastalıktır” söylemi misal, kesinlikle yaptırımı olmalıydı.

Bu konuda devletin yapması gereken yasal düzenlemeler neler?

Devletin ilk adımda yapması gereken iddia ettiği eşit yurttaşlık meselesini yasalarına da yansıtmasıdır. Bizler LGBTİ Örgütleri olarak cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğine yönelik ayrımcılıkları önleyecek ve olması hâlinde özel yaptırım gösterecek bir düzenleme istiyoruz.

dfff

Güven ortamı sağlanmalı ki insanlar kimliklerini ortaya koyduklarında zarar görmeyeceklerini bilsinler.

LGBTİ’lerin önündeki toplumsal engeller ve sosyal hayata uyum sağlama noktasında yaşanılan sıkıntılar neler?

Öncelikli sıkıntı açılamama/açık yaşayamama sıkıntısı. LGBTİ’ler çoğu zaman çalıştıkları, öğrenim gördükleri yani aslında yaşadıkları yerlerde mobbinge uğramamak için kimliklerini saklayarak hatta bazen olduğundan farklı kimlik (çoğu zaman heteroseksüel) göstererek bir kıskaç içinde yaşıyorlar. Öncelikli olarak bir güven ortamı sağlanmalı ki insanlar kimliklerini ortaya koyduklarında zarar görmeyeceklerini bilmeliler.

Toplumun büyük çoğunluğunda önyargılar, yanlış ya da eksik bilgiler var.  Peki bu konu ile ilgili bilinçlendirici ne gibi faaliyetleriniz oluyor?

Kaos Kültür Merkezi olarak sene içinde birçok sosyo-psiko-kültürel etkinlik düzenliyoruz.  Her ayın etkinlik planı önceki aydan web sitemiz üzerinden yayınlanmış oluyor. Bu etkinlikler dönem ve gündemsel olarak belirlenmekle birlikte her dönem için kemikleşmiş buluşma ve etkinliklerimiz var: Uluslararası Ayrımcılık Karşıtı Sempozyum, Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma, Uluslararası Feminist Forum, Bölgesel (Ortadoğu, Kafkasya ve Balkan Ülkeleri) Ağ Toplantıları. Kaos GL Dergisi her sayısında bir dosya incelemesi yapıyor. Bunun yanında Türkiye’nin ve dahi dünyanın her yerinden insanların seslerini duyurabileceği Gökkuşağı Forumu var site üzerinde. Ayrımcılık ve salt karalama içermediği sürece, web sitemizin Gökkuşağı Forumu üzerinden gelen bütün yazıları yayınlamaya çalışıyoruz. Mücadele alanlarımızdaki ısrarımızı çıkarttığımız yayınlarla destekliyoruz. Bu yayınların PDF hâllerine derneğin sitesinden ulaşmak mümkün olduğu gibi, dayanışmak isteyen diğer kurum ve kuruluşlara yayın desteği sağlıyoruz.

Yakın zamanda gerçekleşecek olan etkinlikleriniz neler?

Etkinliklerimizin aylık programı oluyor. Şubat ayı etkinlik programına ulaşmak isteyenler www.kaosgl.com adresinden bakabilirler. Aylık etkinlikler gündeme göre değişiyor.

Son olarak, eklemek ve paylaşmak istediğiniz konular varsa sizi dinlemek isterim. Teşekkürler.

Öncelikle bu röportaj için çok teşekkür ederim. Bu röportajın sosyoloji alanında da yeni isimlerle birlikte yürüteceğimiz çalışmaların önünü açacağına eminim. Ayrıca LGBTİ alanında yapılacak anket ve haritalama çalışmaları için ön danışma hizmetimizden her zaman yararlanılabilir.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ