”Kullandığımız Sözcükler Nasıl Yaşayacağımızı Belirler.”

Şule Yıldırım

Yazarın şu ana kadar yazılmış 4 makalesi bulunuyor.
 • 27 Kasım 2016
 • 4.112 kez görüntülendi.

b1ea4fde-c58f-4777-8391-29b17d098033

Kişinin başkalarıyla olan iletişimi onun hayat kalitesini, tavrını ve görüşlerini yansıtır. Bu nedenle kişi çevresindeki olayları bu olgulara göre anlamlandırır. Her insanın bakış açısı kendine özgüdür. Kişinin konuştuğu zaman kullandığı sözcükler, ses tonu, konuşma tavrı bize onun hakkında ipuçları verir. Bu yüzdendir ki kendimizi başkalarına anlatmanın en iyi yolu kullandığımız kelimelerin kalitesinden geçer.
Dilin hayatımızdaki bu büyük etkisi iş hayatımızı, evlilik kurumunu, oluşturduğumuz çevreyi belirler. Bir mülakata girdiğimizde ilk olarak konuşmalarımızla değerlendiriliriz ve sözcüklerimizle ikna gücümüzü, işe ne kadar hevesli olduğumuzu, gelecek vaat ettiğimizi rahatlıkla yansıtabiliriz. Kelimeleri yanlış kullanmak, takındığımız tavrın ölçüsünü kaçırmak, kontrolsüz yaklaşım ve aşırı samimilik olumsuzlukla sonuçlanır. Kişiler arası ilişkilerde fevri çıkışlar, ses tonunuzun yüksekliği, yersiz kelime kullanımı yanlış anlaşılmalara sebebiyet verir ve kendimizi bir tartışmanın içerisinde buluruz fakat konu her ne olursa olsun sakinliğimizi koruyarak ılımlı bir şekilde yaklaştığımız dil biçimi bizi her zaman kazançlı çıkarır. Sahip olduğumuz sözcükler hayatımızı, düşüncelerimizi, davranışlarımızı ve ruh halimizi etkilemektedir. Kendimizi değiştirmek için öncelikle düşüncelerimizi ve kullandığımız kelimeleri değiştirmeliyiz. Kullandığımız kelimelerin olumsuzluğu ve kötü düşüncelerimiz bizim yaşantımızın yönünü değiştirir. Bizim yaşayıp, deneyimlediğimiz hayatı başkaları konuştuğunda onlara tepki olarak biz de onların hayatını konuşur ve dedikodularını yaparak rahatladığımızı sanırız. Aksine dedikodu bizi ve yaşadığımız alanı kirleterek kötü düşüncelere hapseder. ”Ben kendime güvenmiyorum” demek yerine ”Ben kendime güveniyorum” demek kendimizi daha iyi hissettirir. Hayatımızda karanlık günler olacak, düşeceğiz, kalbimizde yaralar açılacak fakat bunlarla baş edebileceğimiz ve bize güçlü hissettirecek sözcükler kullanmak düştüğümüz yerden bizi kaldırmaya, yaralarımızın kabuk bağlamasına ve yolumuza devam etmemizi sağlayacaktır. Yaşantımızdaki kötü resmi bir kenara bırakarak olumluya odaklandığımız zaman güzellikleri görmeye başlayacağız. Aklımızda olumsuzluklar belirdiğinde bunun yerine bize iyi gelecek kelimeleri kullanmak bizi iyiye götürür. Mesela benim en sevdiğim kelimeler sevgi, umut ve huzurdur. Başıma gelen her olumsuzlukta önce bu olumsuzluktan kurtulabileceğimi bir umut olduğunu ve sonrasının bana huzur vereceğini kendime hatırlatırım. Bize güç veren bu kelimeler zihnimizde olumlu imgeler yaratır. Bu durumu alışkanlık haline getirmeliyiz çünkü neyi alışkanlık haline getirirsek hayatımız ona göre şekil alır. Hayatı yaşanılabilir kılan en önemli şeylerden biri ise sevgidir. Bir kitabı, toprağı, rüzgarı, köpeği ve bir insanı sevebiliriz. Özellikle sevdiğimiz insanlara bıkmadan, usanmadan sevdiğimizi söylemek, onlara teşekkür etmek ve varlıklarına şükretmek bizi öteye götürecektir.
Dil bizim yaşantımızı oluştururken nasıl yaşayacağımızı da belirler. Kullanılan sözcükler bizi düşürebilir de yüceltebilir de. Bu yüzden nasıl bir dile sahip olduğumuzu bilmemiz gerekir. Olumsuz bir dil kötü düşüncelere, umutsuzluğa ve ruhsal bunalıma sürükler. Neyi, nasıl göreceğimiz bizim elimizdedir ve böylece hayatımızı oluştururuz. Bakış açımızı olumlu yöne çevirip güzellikleri görmek düştüğümüz yerden daha hızlı kalkmaya ve hataları derse çevirmeye yarar. Her daim güzellikleri görmek dileğiyle.

Şule YILDIRIM

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Ümit ÇAY dedi ki:

  Şule merhaba , dürüst olmak gerekirse anonim olarak yorum yapmamak için üyelik aldım . Öncelikle seni tebrik ediyorum çünkü çok doğru bir konuyu kaleme almışsın bizzat yaşamış olan biri olarak bu durumları yazını Facebook vb. gibi sosyal medya hesaplarım da da paylaşacağım başarıların devamını dilerim .

 2. Mustafa kaya dedi ki:

  Öncelikle yöreğnize sağlık iytiyacımız var butür düşünce ve yazılara

 3. YUNUS CALDU dedi ki:

  kaleminize sağlık akıcı ve güzel bir yazı olmuş ben konu ile ilgili bir kaç cümle eklemek isterim günümüz 21.yüzyılında çağımızın en büyük kitlesi olan gençler ne yazık ki bu kelimelerin gücüne inanmayı bırakın dillerinde bir defa bile duymak çok zor hale geldi herkes naçar kalmış herkes bir çıkış kapısı arıyor ve burada deveye sosyal medya sözcükleri giriyor ondan sonra da karşımıza çıkan tablo şu;okuyan cahil.Gençlerimiz belki günlerinin yarısından fazlasını oralarda oradaki sözcüklerle geçıkıyor sizce ne kadar fayda gelir bundan?orda harcadığını zamanı ve eforu keşke kitap okuyarak ve sizler tarafından ustaca kaleme alınmış bu yazıları okuyarak gecikme sizin de dediğiniz gibi her ne olursa olsun umudumuzu yitirmemeliyiz ben umut ediyorum ve inanıyorum ki bir gün öyle bir nesil gelecek ki artık sosyal medyada fotoğrafını kaç kişi beğendiğinı bırakıp okuduğu sözcükleri ve kitapları tartısacak

BİR YORUM YAZ