Sorun Çözme ve Sorun Çözme Süreci

  • 22 Mart 2015
  • 1.761 kez görüntülendi.
Sorun Çözme ve Sorun Çözme Süreci

images

1-Sorun Çözme 

 

Yönetici sürekli olarak bazı sorunlarla karşılaşır.Genellikle de bu sorunları çözmesiyle doğru orantılı olarak başarılı veya başarısız olarak nitelendirilir.İşin doğrusu sorunlarla karşılaşmamak neredeyse imkansız gibidir.Sorunların olmaması aslında o kurumun yerinde sayması olarak algılanabilir.Bana göre belirli ölçüler içinde olması koşuluyla ; sorunlar,hatalar ve yanlışlıklar gelişme sürecinin vazgeçilmezlerindendir.İyi bir yönetici var olan veya ortaya çıkan sorunlara kurumun menfaatleri doğrultusunda en iyi çözümler bulan kişidir.

Sorun çözme bir alışkanlıktır.Bu alışkanlığa sahip olmayan yöneticiler bir sorun karşısında panikleyebilirler.Dolayısıyla bu da yeni sorunların oluşmasına yol açar.Sorunla karşılaşan bir yönetici düşünmeden hareket ederse veya başkalarının yönlerdirmesiyle hareket ederse sorun çözülmekten çok daha karmaşık bir hal alabilir.Sorun çözme başlı başına bir iştir ve gereken önem verilmelidir.

 

1.1- Sorun Çözme Süreci

 

Sorun çözme süreci için kullanılan modeller, John Dewey tarafından geliştirilen modelin az da olsa geliştirilmiş şekilleridir. Bu sürecin kısaca anlatımı sorunun araştırılması (Intelligiens), çözüm için olası sorunun bulunup geliştirilmesi (Design) ve bunlardan uygun olanın seçilmesi (Choose) aşamaları ile ifade edilebilir.

Kısaca anlatımla yukarıdaki aşamalardan meydana gelen sorun çözmede üç durum vardır. Birincisi şimdiki durumdur. İkincisi ulaşılacak durumdur. Ulaşılacak durum, şimdiki durumdan daha iyi olduğu sanılan, görülen durumdur. Üçüncü durum ise şimdiki durum ile ulaşılacak durum arasındaki, gereken değişmeyi gösterir.

Sorun çözme sürecinin, çözülmesi gereken sorunun niteliğine göre değişebileceğini kabul etmekle birlikte sorun çözmeyi genel olarak aşağıdaki şekilde yapılandırabiliriz.

 

  1. Sorunun Kabullenilmesi ve Çözmek İçin Teşebbüse Karar Verilmesi

Sorun çözme süreci, bir problemin varlığı,bu probleme birden çok çözüm yolunun açığa çıkması ve yollardan birinin seçilmesinin düşünülmesiyle başlar.Sorunu tespit etmek ve çözümü için bir şeyler planlamak, sorun çözme sürecinin en önemli basamağını teşkil eder.

 

  1. Sorunun Tanımı

Sorunu çözmenin en önemli aşamalarından biri, sorunun çok iyi derecede anlaşılmış olmasıdır.Aksi taktirde sorunun yanlış tespiti,çözümün de yanlış saptanmasını sağlar.

Bu evrede çözmek için ele alınan sorun, ortaya çıkış nedenleri ile araştırılır ve tanımlanır.Sorun ne,nerede,niçin,ne zaman ve nasıl gibi sorular açılıp irdelenir.

 

  1. Alternatif Çözüm Yollarının Araştırılması ve Geliştirilmesi

Bu aşamada sorunun çözümü için uygulanabilir çözüm yolları araştırılır ve geliştirilir.Araştırılan bu çözüm yolları ne kadar çok olursa o kadar iyi olur.Bu aşamada gelitirilen çözüm yollarının yapılabilirliği,sakıncaları,yararları ve maliyeti araştırılır.

Çözüm yolları araştırırken ve geliştirirken konusunda uzman kişilerden yararlanılmalıdır.Ayrıca daha önce o tür bir sorun yaşamış kişilerin tecrübeleri de göz ardı edilmemelidir.

  1. Alternatif Çözümler Arasında Seçim Yapma

 

Bu aşama çözücünün zorlanabileceği bir aşamadır. Sorun belirsiz ve karmaşık ise zorlanılabilir. Ama soun gerçekten iyi bir şekilde tespit ve analiz edildiyse bu evre kolay uygulanabilir.

 

  1. Seçilen Çözümün Uygulanması

 

Tespit edilmiş olan çözüm eğer uygulanmazsa hiçbir anlam ifade etmez.Çözüm için   eylem şarttır.Bu aşamada, başvurulacak çözümün süresi ve yöntemi saptanmalı,  sorumluluklar dağıtılmalı, kim,neyi, nasıl ve ne zaman yapacak açıkça belirtilmelidir.

 

  1. Değerlendirme

 

Değerlendirme yapılırken uygulamaya konan çözümler izlenir ve değerlendirilir. Gerekirse yeni düzenlemeler yapılır ve yeni önlemler alınabilir.

Değerlendirme yapılırken öncelikle sorunun devap edip etmediğine bakılır. Sorun devam ediyorsa tekrar başa dönülmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ