Zeka Geliştirme Teknikleri Nelerdir ?

  • 15 Ekim 2018
  • 2.086 kez görüntülendi.
Zeka Geliştirme Teknikleri Nelerdir ?

Zeka iş ve kabiliyetlerimizi ekler. Zeka bir miktar olsa geliştirilebilir. Zekanın sınırları çizilmiş olsa da zeka kapasitemizi tam anlamıyla kullanamayız. Zeka geliştirme teknikleri ile zekamızı tam kapasite kullanmaya başlarız. Bazı küçük uygulamalarla zekamızı kullanabiliriz. Zeka geliştirme teknikleri şunlardır:

1- EZBER: Ezber zekamızı geliştirir. Bilgiyi hafızada tutmak önemlidir. Bilgiyi kullanmak için bilginin hafızada kalması gerekir. Unutulan bilgiler yada bilinmeyen bilgilerle işlem yapamazsınız. Ezber gücü kuvvetli olanlar eğitim alanında başarı gösterirler. Çünü birçok sınav sistemimiz Maalesef bilgiyi akılda tutmaya ve ezbere dayanmaktadır. Bilgiyi ezberlemeden içselleştirmek gerekir. Fakat bunu çok az insan başarır.
2- KODLAMA: Zeka geliştirmede kodlama çok önemlidir. Kodlayarak bilgileri daha kolay depolar ve uzun süre kullanırız. Kodlama yöntemi ile zeka daha keskin biçimde kullanılır. Kodlama tekniği bilgiyi daha uzun süre bellekte tutar. Çağrışım gücünü arttırır. Bilgiyi çağırdığınızda kısa sürede bilgiyi geri getirebilirsiniz.
3- YAŞAM TARZI: Yaşam tarzı ile zeka gelişiminiz birbirini etkiler. Zeki insanlar sıradan bir yaşam sergilemezler. Sürekli yenilik peşinde koşarlar. Olaylara farklı açılardan bakarlar. Sıradanlığı sevmezler. Sürekli olaylara şüpheli gözlerle bakar görülmeyeni bilinmeyeni açığa çıkarmaya çalışırlar. Zeki insanların yaşam biçimleri normal insanlara göre farklılık gösterir. Hayatı olduğu gibi kabul etmezler. Eleştirel düşünür sürekli bir beyin fırtınası içindedir.
4- HIZLI OKUMA: Hızlı okuma tekniği ile zeka gelişimi paralellik gösterir. Hızlı okuma ile bilgileri kısa sürede okuma ve belleğe alma işlemi gerçekleşir. Hızlı okuyan insanlar genelde zeki insanlardır. Hızlı okumada anlayarak düşünerek bilinçli okuma süreçleri göz ardı edilmemelidir.
5- BESLENME: Zekayı arttıran besinler tüketilmeli. Bu anlamda balık ceviz gibi omega 3 içeren besinler zekayı artıran besinlerdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ